AI jako korektor? Programy do procesu tworzenia tekstu
Chat GPT został uruchomiony w 2022 roku i od tego czasu zrewolucjonizował rynek. Jego nieustanny rozwój zmienia sytuację zawodową z roku na rok. Warto przyjrzeć się narzędziom, które wspomogą automatyzację i optymalizację czasu pracy.
Czy AI zastąpi redaktorów?
Na ten moment redaktorzy merytoryczni i korektorzy językowi mogą czuć się bezpiecznie, gdyż generatory językowe wciąż muszą się wiele nauczyć, by odpowiednio zrozumieć język polski. Jednakże nie każdy tworzy dzieło literackie bądź naukowe, a więc może skorzystać z narzędzi z AI, aby przyspieszyć swoją pracę i dodatkowo ją dopracować pod względem poprawności, gdyż wiele typowych błędów system ma już wgranych.
Należy jedynie pamiętać o tym, że jeżeli prosimy ChatGPT o wygenerowanie treści, to musimy sprawdzić prawdziwość podanych informacji. Niestety system potrafi zmyślać fakty albo źródła. Zdarza się też, że podmienia słowa w tytułach, aby podać pytającemu teoretycznie odpowiednie dane, ale kiedy je sprawdzamy, to okazuje się, że artykuł mówi przykładowo o polityce zamiast o edukacji.
Ale AI pomaga nie tylko w warstwie tekstowej – sprawdź, co jeszcze proponuje!
Narzędzia AI wspierające korektę stylistyczną, ortograficzną i interpunkcyjną w tekstach
Zapewne wiele osób pamięta jeszcze ze szkoły główne zmory każdego wypracowania: czerwone oznaczenia na marginesach (styl.; inter.; orto.). Niestety w pogoni za realizacją podstawy programowej, nie znajdowano czasu na naukę poprawnego języka, na zrozumienie skąd biorą się te błędy, co to w ogóle są za usterki i gdzie można znajdować informacje dotyczące poprawności. Teraz taka wiedza nie jest nawet konieczna, sprawdzi to za ciebie odpowiedni program.
Łatwość obsługi strony Ortograf.pl
Jest to system z AI sprawdzający podany tekst pod względem poprawności ortograficznej, stylistycznej i gramatycznej. Zawiera też konkretne rady językowe, których zapamiętanie ułatwi nam późniejsze tworzenie treści. Jest niezwykle wręcz banalny w obsłudze. Wystarczy wkleić krótki fragment naszej pracy, a program natychmiast ją sprawdza i oznacza błędy na żółto. Nie jest oczywiście nieomylny, ale często sami korektorzy różnią się w swoich uzasadnieniach językowych – kiedy jeden stawia przecinek w danym miejscu, inny go z tego miejsca usuwa.
Stopień zrozumiałości tekstu według Jasnopisu.pl
Program wspomagany AI – Jasnopis.pl – sprawdza stopień zrozumiałości tekstu. Jego głównym zadaniem jako korektora jest maksymalne uproszczenie tekstu, tak aby był zrozumiały dla odbiorcy. Może to nawet zrobić automatycznie dzięki wykorzystaniu ChatGPT.
Działanie systemu jest oparte na badaniach, w których wzięło udział prawie 4 tys. respondentów. Określa stopień trudności tekstu, gdzie 1 oznacza treści najłatwiej przyswajalne, a 7 te najtrudniejsze.
Analizuje długość zdań, ilość imiesłowów i dobór słownictwa. Jeśli więc tworzysz krótkie teksty, pomoże ci uprościć zastosowany język. Jeśli piszesz właśnie referat na studia albo nawet pracę dyplomową, to warto byłoby podnieść poziom stylu, w którym tworzysz.
Szersze zastosowanie LanguageTool
Program LanguageTool działa w podobny sposób jak Ortograf.pl, ale nie zawsze przecież tworzymy wyłącznie w języku polskim. Wypracowania szkolne lub referaty studenckie – bez znaczenia, ten program pomoże ci w każdym języku, którego obecnie się uczysz!
AI jako korektor i tłumacz?
Czasami jednak trudności pojawiają się jeszcze przed samymi pracami korektorskimi. Przecież zanim stworzymy tekst, a potem poprawimy go na jeszcze lepszą wersję, musimy znaleźć źródłowy materiał. Pomoże on nam w zdobyciu lub uporządkowaniu wiedzy, lub w inspiracji do pracy czy przemyśleń. Choć każdy z nas uczy się języka angielskiego, wciąż zrozumienie tekstów w tym języku, a zwłaszcza specjalistycznych, może być trudne i czasochłonne. AI przetłumaczy więc tekst w kilka sekund, a nam pozostanie jedynie sprawdzenie fragmentów budzących wątpliwości.
Z czego możemy skorzystać w tłumaczeniach AI?
Na początek możesz skorzystać z samego programu ChatGPT, ale jeśli potrzebujesz więcej funkcji, to już spieszymy z pomocą…
Reverso Spell Checker służy nie tylko do tłumaczenia tekstu. Jeśli zachodzi taka konieczność, to wciela się w rolę korektora i za pomocą narzędzi AI dokona poprawki treści, tak jak tego chcesz (zmiana długości zdania, stylu, poziomu trudności). Jest więc wielofunkcyjny i warto go mieć pod ręką, chociażby podczas pisania pracy dyplomowej.
DeepL Translator codziennie tłumaczy miliony tekstów. Obecnie chyba jako jedyny jest w stanie tworzyć naturalnie brzmiące tłumaczenia. Obsługuje ponad trzydzieści języków. Jego darmowa wersja zupełnie wystarczy dla zwykłego użytkownika.
Narzędzia AI, które wspomagają proces twórczy
AI jest w stanie pomóc podczas prac nad doskonaleniem warstwy językowej. Ale jeśli masz problem z blokadą twórczą, to odpowiednie programy spieszą z pomocą. Przekonaj się, jakie to jest proste!
Wielofunkcyjność AI na stronie AutoCrit
AutoCrit jest platformą w języku angielskim, ale to nie oznacza, że nie jest nam w stanie pomóc w pracy twórczej. Już przedstawiliśmy programy z AI do tłumaczeń i poprawek w języku polskim, a więc duża część pracy jest już wykonana.
AutoCrit pozwala pisarzom odnosić sukcesy na wielu polach swojej działalności: w poprawie stylu, w edycji tekstu, w przygotowaniu pierwszej wersji do publikacji i generalnie w całym procesie tworzenia od samego początku (planowania, budowy, rozwoju fabuły). Sprawdź, co najlepiej sprawdzi się u ciebie!
Nie tylko wnętrze, czyli AI i okładki
Jeśli tworzysz książkę, to wiesz, jak istotna jest okładka albo promocja swojej pracy w social mediach. Nie każdy potrafi albo lubi zajmować się grafiką, więc program BookBrush jest w stanie rozwiązać ten problem. Stworzy za nas zachwycające posty albo okładkę naszego dzieła, albo nawet projekt box setu.
Narzędzia AI są w stanie pomóc nam w naszej pracy nad tekstem (a nawet w wielu innych czynnościach). Warto więc sprawdzać, jakie programy pojawiają się na rynku i jakie funkcje oferują. Tworzenie nigdy wcześniej nie było tak proste, więc warto wypróbować pracę programów, które w niniejszym artykule przedstawiliśmy.
Źródła:
Informacje uzyskane ze stron głównych programów: Ortograf.pl; Jasnopis.pl; LanguageTool.org; Reverso.net; Deepl.com; Autocrit.com; Bookbrush.com.