AI w medycynie i przyszłość technologii.

AI przenosi nas w technologiczną przyszłość! Cuda techniki

AI w medycynie jest coraz chętniej wykorzystywana na różnych polach działania. A jakie konkretne rozwiązania i technologie już ze sobą przynosi?

Chip Elona Muska i Neuralinku

Naukowcy stworzyli urządzenie, które dosłownie do tej pory widzieliśmy jedynie w filmach – za pomocą specjalnego chipu będzie możliwa telepatia. Projekt jest na razie w fazie wstępnych badań i testów, ale funkcjonuje już na „prymitywnym” poziomie.

Urządzenie zostało wszczepione do mózgu i odczytuje „myśli”, za pomocą tej techniki możliwe jest poruszanie kursorem po ekranie za pomocą jedynie siły woli. Neuralink zakłada jednak, że w przyszłości będzie możliwa pełna komunikacja, sterowanie urządzeniami elektronicznymi, a nawet leczenie schorzeń neurologicznych.

Czy to znaczy, że ludzka mowa stanie się przestarzała i zatracimy tę umiejętność? Z dostępem do technologii AI to bardzo możliwa przyszłość.

Startup Radiato.ai i ich przełomowa diagnostyka

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej ruszyli z przełomowym projektem na polskim rynku medycznym. Radiato.ai to startup, którego system wspiera diagnostykę guzów nerek. Dzieje się to za pomocą zdjęć jamy brzusznej z tomografu komputerowego. Dodatkowo stworzono narzędzia do zarządzania danymi medycznymi, które służą do uczenia maszynowego (w tym głębokiego) i do badań statystycznych.

Mówiąc krótko – urządzenie niezwykle usprawni pracę medyków, a na dodatek będzie się sama uczyła i doskonaliła. W tym przypadku AI jest prawdziwą konkurencją dla człowieka, ale tym razem w sposób pozytywny, z pewnością uchroni życie i zdrowie wielu pacjentów.

Nieinwazyjna diagnostyka iSIL-FFR

AI zapewni bezpieczeństwo, bezbolesność i zmniejszenie kosztów badania? Jak się okazuje już do tego zmierza. Technologia LifeFlow jest innowacyjna w diagnostyce choroby wieńcowej serca. Działanie urządzenia opiera się na obliczeniowej dynamice płynów, dlatego jest kolejnym krokiem w cyfrowej transformacji w medycynie.

W tym przypadku AI przyniesie wiele korzyści wszystkim stronom. Wcześniej taka diagnoza wymagała bolesnego zabiegu i hospitalizacji, w przyszłości pacjenci nie będą na to narażeni. Mniejszy stres, brak powikłań – brzmi jak spełnienie marzeń każdego chorego, prawda?

Ale placówki medyczne również na tym skorzystają, dzięki obniżeniu kosztów, możliwości zbadania większej liczby pacjentów w tym samym czasie i stworzeniu jednej platformy ze wszystkimi danymi zdrowotnymi.

Laser wspomagany AI Eagle firmy BELKIN Vision

Laser z AI to prawdziwa rewolucja w okulistyce, a dokładniej w leczeniu jaskry, która jest chorobą cywilizacyjną i często prowadzi do ślepoty. Natomiast sztuczna inteligencja powoli zaczyna odwracać ten trend.

Tradycyjny zabieg na jaskrę trwa 10-15 minut i wiąże się z dużym dyskomfortem pacjenta i wysokim ryzykiem błędu lekarza, który stara się nadążyć za ruchem gałki ocznej. Natomiast ta nowoczesna technologia operuje w dosłownie… 2 sekundy. Pacjent nawet nie orientuje się, kiedy cała procedura trwa.

Według lekarzy już za kilka lat AI będzie wspomagać wszelkie zabiegi w 90%; obecnie jest to zaledwie 10%.

Mazor X a leczenie kręgosłupa

Mazor X jest technologicznym asystentem, który wspomoże prace lekarzy podczas operacji różnych schorzeń kręgosłupa. AI posłuży do przewidywania wyników operacji. System pozwoli na wcześniejsze (wirtualne) zaplanowanie operacji, po to by następnie precyzyjnie odtworzyć te ustawienia podczas zabiegu i osiągnąć pożądane efekty terapeutyczne.

Korzyści sztucznej inteligencji w tym obszarze je wiele: krótszy czas operacji, zmniejszony dyskomfort pacjenta, poprawa efektywności, niższy odsetek powikłań, mniejsze napromieniowanie rentgenowskie itd.

AI w medycynie wspomoże wszelkie operacje.
AI w medycynie wspomoże wszelkie operacje. Źródło: pixabay.com

AI jest coraz chętniej wykorzystywana w medycynie, z roku na roku zachwyt nad nią zwiększa się. Rośnie liczba technologii, projektów, a nawet doktoratów w tej dziedzinie. Lekarze i pacjenci obserwują na własnej skórze pozytywne efekty jej wpływów. Sprawdź, czy w jakiś sposób będzie w stanie pomóc tobie!

Źródła:

Anagnostopulu A., Elon Musk chce, by implanty mózgu połączyły nas z AI. A co potrafią dzisiaj?, www.businessinsider.pl, [dostęp: 3.12.2024].

Janik J., Dzięki AI zabieg trwa niewiele ponad dwie sekundy, www.termedia.pl, [dostęp: 3.12.2024].

Koziarek F., Urządzenie, które odczytuje myśli człowieka z zaskakującą precyzją, www.geekweek.interia.pl, [dostęp: 3.12.2024].

Raport: AI to nie sci-fi. Przykłady wdrożeń innowacyjnych w zdrowiu. Edycja I i II, www.aiwzdrowiu.pl, [dostęp: 3.12.2024].

Sztuczna inteligencja rządzi w medycynie, www.parp.gov.pl, [dostęp: 3.12.2024].

Podobne wpisy