Frostpunk 2, gra o zarządzaniu miastem

Co zmieniło się w Frostpunk 2? Porównanie do pierwszej części.

Frostpunk 2 to długo oczekiwana kontynuacja popularnej gry strategicznej, która zdobyła serca graczy na całym świecie swoją unikalną mieszanką przetrwania, zarządzania zasobami i trudnymi decyzjami moralnymi. Wraz z wydaniem kolejnej części 20 września 2024 roku, 11 bit studio wprowadziło do gry wiele pozytywnych zmian, które zaskoczyły graczy. Można śmiało powiedzieć, że Frostpunk 2 przewyższa swoją poprzedniczkę w wielu kluczowych aspektach, głównie dzięki wprowadzonym zmianom i innowacjom.

Fabuła i zamysł gry 

Zamysł gry opiera się na zarządzaniu miastem w świecie, pogrążonym w wiecznie panującym mrozie. Aby zapewnić przetrwanie i rozwój społeczności, gracz musi rozbudowywać infrastrukturę, gromadzić surowce oraz troszczyć się o potrzeby mieszkańców.

Frostpunk 

Podczas grania w pierwszą część gry twórcy przedstawiają nam historię i początki postapokaliptycznego świata, zdominowanego przez wieczną zimę. Gracz musi podjąć się trudnego zadania rozwijania i utrzymania przy życiu miasta oraz jego mieszkańców, co staje się wyzwaniem nie tylko ze względu na ekstremalne warunki pogodowe, ale także napięcia społeczne. Wielu obywateli wciąż tęskni za Londynem, z którego uciekli, i nie wszyscy wierzą w przyszłość nowego miasta. Kluczową rolę odgrywa również generator, który ogrzewa okolice, a zadaniem gracza jest zapewnienie stałego dostępu do węgla, aby utrzymać go w działaniu.

Frostpunk 2 

W Frostpunk 2 akcja ponownie toczy się w postapokaliptycznym świecie ogarniętym ekstremalnymi mrozami, lecz tym razem minęło już 30 lat od wydarzeń z pierwszej części. Ludzkość, zmagająca się z przetrwaniem w trudnych warunkach, staje przed nowymi wyzwaniami – era węgla dobiega końca, a nadzieję na odbudowę cywilizacji pokłada się teraz w ropie naftowej. 

Wymagania gry i gdzie ją kupić

Frostpunk 2 dostaniemy między innymi poprzez EpicGames lub Steam w obecnej cenie wynoszącej ok. 130 zł. 

Wymagania minimalne gry:

  • System operacyjny: Windows 10/11
  • Procesor: AMD Ryzen 5 / Intel Core i5 2.5 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: AMD RX 550 4 GB VRAM / NVIDIA GTX 1050Ti 4 GB VRAM 

Wymagania zalecane gry:

  • System operacyjny: Windows 10/11
  • Procesor: AMD Ryzen 7 /  Intel Core i7 2.8 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: AMD RX 5700 8 GB VRAM / NVIDIA 2060 Super RTX 8 GB VRAM

Frostpunk a Frostpunk 2 – Różnice 

Frostpunk 2 – rozgrywka, fot. Aleksandra Żołopa

Frostpunk 2 wprowadza wiele znaczących zmian w stosunku do pierwszej części, rozwijając znane mechaniki i dodając nowe elementy, które sprawiają, że gra jest bardziej złożona i angażująca. Są nimi: 

  • Większa skala ludzi – W pierwszej części Frostpunk gracz zarządzał populacją liczącą od 100 do 500 mieszkańców. W Frostpunk 2 liczba ta znacznie wzrasta, osiągając od 10 000 do 50 000 osób Znika również podział mieszkańców na robotników i inżynierów. W zamian za to pojawia się jedna, zbiorcza liczba siły roboczej, informująca o tym ilu mieszkańców jest zdolnych do pracy i bezrobotnych. 
  • Sposób budowania – Zamiast budować pojedyncze budynki, w drugiej części gracz stawia całe dzielnice, rozplanowując je tak, aby optymalnie do siebie przylegały. 
  • Zastąpienie materiałów statystyką – Wszystkie materiały, którymi są: drewno, węgiel, metal i żywność ukazują się w formie statystyk. Dostępne są również informację o tym ile dany obiekt zużywa punktów danego materiału oraz ile produkuje. Jest to zabieg, który ułatwił zarządzanie i organizowanie skali materiałów, które w tej części potrafią osiągnąć liczbę dziesiątków tysięcy. 
  • Brak licznika nadziei i niezadowolenia – Zastąpione zostały one wskaźnikiem napięcia, który rośnie wraz z ilością powstających problemów w mieście. 
  • Podział mieszkańców na stronnictwa polityczne – Grupy mieszkańców proponują własne pomysły na zarządzanie miastem. Stanowią oni również radę głosująca za wprowadzanymi zmianami w mieście. Sprawia to, że gracz musi przyłożyć się do utrzymywania pozytywnych relacji ze wszystkimi grupami w celu zapobieganiu wybuchom rewolucji.
Frostpunk 2 – obrady mieszkańców miasta, fot. Aleksandra Żołopa
  • Rozwinięta eksploracja mapy – Oprócz wysyłania zwiadowców w Frostpunk 2 posiadamy możliwość budowania w wybranych miejscach kolonii, których celem jest zasilanie miasta surowcami. 
Frostpunk 2 – mapa, fot. Aleksandra Żołopa

Frostpunk 2 Deluxe edition

Gra posiada wersję deluxe, której cena wynosi od 200-300 zł, w zależności skąd zdecydujemy się ją kupić. Frostpunk 2 Deluxe edition zawiera w sobie:

  • Grę 
  • Cyfrową wersję powieści „Ciepłe mięso”
  • Cyfrowy artbook 
  • Soundtrack 
  • Ekskluzywny przedmiot w grze 

Podobne wpisy