E-sportowiec grający na komputerze

Czy trudno jest być e-sportowcem w 2024?

Pasja do gier to nie wszystko, aby stać się progamerem! Zajrzyj za kulisy świata e-sportu i dowiedz się, jak wygląda codzienność profesjonalnych graczy.

Czym jest e-sport?

Kiedyś czarna magia, a dzisiaj coraz bardziej popularna postać sportu. Definicja mówi, że jest to forma rywalizacji w grach video między graczami, drużynowo bądź indywidualnie. A w praktyce? Każdy, kto gra na na komputerze, może śmiało powiedzieć, że uprawia e-sport.

Najpopularniejsze eventy

League of Legends World Championship

pula nagród (2023)

CS Major Championships

pula nagród (2024)

The International (Dota 2)

pula nagród (2021)

Polski akcent, czyli IEM

Profesjonalny gracz e-sportowy

Jakie cechy musisz posiadać?

Kluczową umiejętnością profesjonalnego gracza będzie szybkie uczenie się. Wiele gier popularnych na scenie e-sportowej jest ciągle aktualizowanych i wzbogacanych o nowe wersje. Nie da się wszystkiego na raz nauczyć na pamięć – trzeba ciągle się rozwijać.

Musisz być otwarty na krytykę i samemu umieć krytykować. Jeśli umiesz przyjmować porady, jesteś w stanie ulepszać swoją grę; jeśli umiesz udzielić konstruktywnej krytyki innym, możesz nauczyć czegoś swoich współgraczy, co przełoży się na wynik całej drużyny. Gdy porozmawia się z jakimkolwiek profesjonalistą e-sportowym, powie, że postawą wybitnej drużyny jest dobra atmosfera.

Ważnym elementem układanki jest też fakt, aby nie przebywać zbyt długo w strefie komfortu. Trzeba próbować nowych sposobów, taktyk ale też przegrywania, bo wtedy najwięcej się uczysz. Cierpliwość i wytrwałość pozwala naprawdę daleko zajść.

Drużyna e-sportowa podczas meczu
Drużyna e-sportowa podczas meczu, fot: RDNE Stock project, pexels.com

Na co musisz zwracać uwagę w ciągu dnia?

  • praktyka przez wiele godzin

Trening czyni mistrza, więc musisz poświęcić wiele godzin na grę. Profesjonalni gracze często wykorzystują swoją praktykę i jednocześnie streamują, co daje im dodatkowy zysk.

  • spotkania drużynowe

Musisz uczestniczyć w spotkaniach drużynowych z trenerem, na której odbywają się rozmowy o planach na konkretny dzień, ale też omówienie różnych strategii i taktyk.

  • „sparingi”

Swoje umiejętności trzeba sprawdzać. Gry przeciwko profesjonalnym drużynom dla ćwiczeń to także część pracy e-sportowca.

  • sen

Jako zawodowiec musisz się porządnie wysypiać. Wypoczęty będziesz mieć dużą przewagę, gdyż dobry sen wpływa na szybkie podejmowanie decyzji i wspomaga pamięć.

  • odżywianie

Dieta e-sportowca to nie fast foody i puszki energetyków. Odżywienie i nawodnienie także ma wpływ na jakość Twojej gry – najedzony masz mocniejszy układ odpornościowy, a odpowiedni poziom płynów wspomoże Twoje skupienie.

  • ćwiczenia

Rekomendowana dawka ruchu na dzień dla profesjonalnych graczy to godzina dziennie. Chroni ona przed negatywnymi skutkami długiego siedzenia, wspomaga procesy myślowe i ułatwia radzenie sobie ze stresem. Nie można zapomnieć też o rozciąganiu i ćwiczeniach na nadgarstki, plecy oraz postawę ciała!

Dwóch graczy przy komputerze
Dwóch graczy przy komputerze, fot: Alena Darmel, pexels.com

Czy to sport?

To, czy e-sport można zakwalifikować jako dyscyplinę sportową budzi spore kontrowersje. Pojawia się wiele głosów, że jest to sport niekonwencjonalny, i proponowane jest zaliczenie go jako sport umysłowy.

John Skipper, były prezes ESPN (Entertainment and Sports Programming Network), czyli amerykańskiej stacji o tematyce sportowej opowiedział się po stronie przeciwników pomysłu. Stwierdził wprost: „to nie sport”.

Nie wszyscy jednak są takiego zdania – wiele krajów kwalifikuje e-sport jako dyscyplinę sportową. Pierwsza była Rosja, która takiej decyzji dokonała już 25 lipca 2001. W Stanach Zjednoczonych profesjonaliści mogą ubiegać się o wizę P-1A, która jest przeznaczona dla międzynarodowo uznanych sportowców. W Korei Południowej natomiast e-sport jest regulowany przez Korean e-Sports Association (KeSPA), która jest uznawana przez Korean Sport & Olympic Committee. W Chinach jest to już normalny zawód.

Życie progamera to połączenie pasji, dyscypliny i poświęcenia. Dla wielu to wymarzona ścieżka kariery, która łączy pracę z przyjemnością i adrenaliną rywalizacji. Czas przezwyciężyć stereotyp człowieka, który siedzi samotnie w pokoju przed rozświetlonym ekranem i nie widział słońca od stuleci.

Podobne wpisy