Figma – narzędzie graficzne, które musisz znać!
Figma to aktualnie jedna z topowych aplikacji dla projektantów graficznych. Dowiedz się wszystkiego co najważniejsze, a potem rozpocznij swoją kreatywną przygodę!
Do czego służy Figma?
Figma to narzędzie do projektowania i tworzenia prototypów stron internetowych i aplikacji, ale też świetne do prezentacji, burzy mózgów, wstępnych projektów i gromadzenia pomysłów. Przechowuje dane w chmurze, więc projekty są dostępne na różnych urządzeniach i można je łatwo udostępniać. Jest w formie aplikacji jak i strony internetowej.
Co można zrobić w Figmie?
Oto przykładowe prace:
Czy Figma jest darmowa?
Wersja darmowa
Jeśli korzystacie z Figmy w pojedynkę, to wystarczy plan bezpłatny. Z góry macie dostęp do wszystkich funkcji aplikacji. Różnica jest tylko w ilości oraz dostępności dla innych. Dla osób prywatnych plan obejmuje jeden projekt, trzy pliki projektowe oraz trzy strony na taki plik. Wydaje się to niedużo, jednak w Figmie możemy tworzyć szkice (drafts) w nieograniczonej ilości.
Wersja pro
Koszt planu profesjonalnego to 15€ na miesiąc. Jeśli zdecydujemy się kupić z góry plan roczny, oszczędzimy aż do 40%. Plan dla organizacji to koszt 45€. Jak różni się od darmowej wersji? Nielimitowane projekty, pliki, strony, niekończąca się historia wersji, opcja zespołowa i konwersacje.
Czy Figma należy do Adobe?
Aktualnie Figma nie jest własnością Adobe. Miała zostać przez nich zakupiona za zawrotne 20 miliardów dolarów, jednak korporacja wycofała się z umowy. Dlaczego? Komisja Europejska stwierdziła, że taka umowa może poważnie zaszkodzić przyszłej konkurencyjności na globalnych rynkach. Trudno się temu dziwić – obecnie Adobe ma praktycznie monopol na programy graficzne, których używa się profesjonalnie. Figma pozwala się wyrwać spod skrzydeł tego giganta.
Czy Figma jest trudna?
Jest to zależne od tego, co chcemy zrobić. Interfejs jest prosty i przejrzysty, i wszystkie podstawowe narzędzia mamy w zasięgu ręki. Pomocne są też gotowe frame’y, które możemy dodawać w konkretnych rozmiarach, np wielkości monitora czy telefonu.
Do projektowania stron i aplikacji trzeba się trochę przygotować. Mamy do dyspozycji intuicyjnie działający grid, czyli siatkę na której układamy elementy. Dostępne są także komponenty i zapisane przez nas gotowe style.
Cięższym elementem będą obiekty responsywne. W Figmie możemy stworzyć bardzo dobrą makietę strony, z przyciskami, efektem hoover czy innymi animacjami – tego jednak trzeba się nauczyć.
Figma: pluginy
Iconify
Iconify zapewnia nam ogromną bazę ikon w formacie SVG (czyli skalowalnym), dzięki czemu możemy ich użyć w dowolnym projekcie. Znajdują się tam opcje czarno-białe jak i kolorowe, możemy też sami określić barwę. Przy ikonach jest podany autor oraz licencja, na podstawie której można używać grafiki.
Humaaans for figma
Ilustracje przydatne do wszelkiego rodzaju prezentacji bądź grafik informacyjnych. Proste postacie, które dodadzą naszym projektom życia i zwrócą uwagę w pewną stronę tylko za pomocą jednego kliknięcia. Możemy także modyfikować ich elementy.
Color wheel palette generator
Potrzebujecie dobrać do siebie kolory? Dwa, trzy, a może nawet cztery? Spokojnie – znajdzie się coś również dla Was. Paleta kolorów ma także opcję nasycenia barwy, wersję monochromatyczną czy triadę. Po wybraniu jednego koloru reszta automatycznie się dopasuje.
Unsplash
Galeria stockowych, darmowych zdjęć w narzędziu do projektowania znacznie ułatwi pracę. Sprawę załatwi plugin unsplash, z łatwym do wyszukania obrazem, którego akurat potrzebujecie!
Figma to html
Bardzo użyteczny plugin, jeśli chodzi o tworzenie strony internetowej lub aplikacji. Obecnie istnieje także wersja with Framer, który jest przeznaczony specjalnie do robienia stron włącznie z hostingiem w stylu no-code (nie musimy znać programowania, aby coś stworzyć).
Kursy i tutoriale
W Internecie można znaleźć wiele różnorodnych kursów i poradników do Figmy, które pozwolą nam płynnie rozpocząć pracę z tym narzędziem. Jeśli potrzebujecie pokierowania, oto kilka z nich:
Podsumowanie
Figma to prosta aplikacja do projektowania, idealna dla web designerów czy grafików komputerowych. Użycie jej jest szybkie i intuicyjne. Pozwala na łatwą współpracę z osobami na całym świecie w czasie rzeczywistym. Obecnie zaczyna być standardem wymaganym na CV, więc warto się jej nauczyć. Przecież i tak nic nie kosztuje!