Jak wyłączyć pełne szyfrowanie wiadomości Messenger?, fot: rawpixel.com, freepik.com

Jak wyłączyć pełne szyfrowanie wiadomości Messenger? Pozbądź się problemu!

Jakiś czas temu firma Meta zdecydowała się na pełne szyfrowanie Messengera. Co to znaczy dla użytkowników? Jak wyłączyć pełne szyfrowanie wiadomości Messenger? Jak to działa?

Co oznacza szyfrowanie wiadomości Messenger?

W szyfrowaniu wiadomości Messenger chodzi o to, że nasze rozmowy są bezpiecznie przesyłane. Tylko Ty i druga osoba macie dostęp do konwersacji – nikt inny nie może jej zobaczyć, nawet Meta. Zapewnia to ochronę wiadomości przed dostępem osób trzecich.

Jednak nie wszystkie konwersacje obecnie są w pełni szyfrowane – wyjątkiem są między innymi czaty społecznościowe grup Facebookowych, czaty Facebook Marketplace czy czaty z firmami.

Dlaczego Messenger szyfruje wiadomości?

Dlaczego mamy szyfrowanie na Messengerze? Głównie rozchodzi się o prywatność i ochronę naszych wiadomości. Nawet, gdy ktoś przechwyci naszą wiadomość podczas wysyłania, nie będzie mógł jej zrozumieć bez odpowiedniego kodu deszyfrującego.

Warto dodać, że regulacje prawne dotyczące prywatności są stale zaostrzane, więc firma Meta musiała się dostosować do standardu ochrony danych.

Czego nie przewidziała Meta…

Nowa funkcja szybko stała się bardzo uciążliwa. Użytkownicy zaczęli zauważać, że ich wiadomości znikają, mimo, że ich nie usuwali. Nie wiadomo, na których urządzeniach znajdują się poszukiwane części konwersacji, więc zrobił się bałagan. Jest jednak proste rozwiązanie!

Jak wyłączyć pełne szyfrowanie wiadomości Messenger?

Nie da się w pełni wyłączyć szyfrowania wiadomości. Można jednak skorzystać z funkcji bezpieczna pamięć, która umożliwia zdalne zapisywanie zaszyfrowanych czatów. To zapis naszych rozmów, do których dostęp będziemy mieć z dowolnego miejsca, gdzie się zalogujemy. 

Pełne szyfrowanie wiadomości na Messengerze – telefon

Jak uzyskać dostęp do bezpiecznej pamięci? Zaczynamy od otwarcia aplikacji Messenger. Aktywacja tej funkcji znajduje się w menu. Następnie przewijamy w dół i wchodzimy w prywatność i bezpieczeństwo. Dalej wystarczy kliknąć w pełni szyfrowane czaty pamięć wiadomości.

Prywatność i bezpieczeństwo znajdziemy niżej w ustawieniach, fot: Lidia Pająk
Prywatność i bezpieczeństwo znajdziemy niżej w ustawieniach, fot: Lidia Pająk
Szukamy opcji "w pełni szyfrowane czaty", fot: Lidia Pająk
Szukamy opcji „w pełni szyfrowane czaty”, fot: Lidia Pająk

W pamięci wiadomości możemy też sprawdzić ostatnią kopię zapasową, włączyć opcję zapisana klucza w usłudze Dysk Google, a także usunąć i wyłączyć bezpieczną pamięć. Ustawimy tu 6-cyfrowy PIN czy wygenerujemy 40-znakowy kod dostępu.

W "pamięć wiadomości" znajdziemy wszystkie ustawienia zapisu, fot: Lidia Pająk
W „pamięć wiadomości” znajdziemy wszystkie ustawienia zapisu, fot: Lidia Pająk

Pełne szyfrowanie w Messengerze na komputerze

Proces jest dość podobny jak w przypadku smartfonów. Musimy jednak włączyć Messengera w przeglądarce.

  1. Klikamy w zdjęcie profilowe, co otworzy nam panel ustawień.
  2. Przechodzimy w prywatność i bezpieczeństwo.
  3. Następnie wybieramy w pełni szyfrowane czaty.
  4. Klikamy bezpieczna pamięćwłącz bezpieczną pamięć.
  5. W tym kroku musimy wybrać sposób zabezpieczenia. Jeśli posiadamy konto Google lub Apple, nie musimy podawać kodu PIN. W innym przypadku musimy ustalić PIN lub 40-znakowy kod. Jeśli wybierzemy opcję zapisz kopię zapasową wyłącznie na urządzeniu, nie będziemy mieli dostępu do wiadomości na wszystkich urządzeniach.
Kategoria "w pełni szyfrowane czaty" oferuje także zmianę alertów zabezpieczeń, fot: Lidia Pająk
Kategoria „w pełni szyfrowane czaty” oferuje także zmianę alertów zabezpieczeń, fot: Lidia Pająk

Pełne szyfrowanie Messenger – korzystanie

Teraz znikanie wiadomości przestanie być problemem! Możemy już używać Messengera i pełnego dostępu do treści. Na nowym komputerze czy telefonie uzyskamy dostęp do wiadomości na Messengerze za pomocą wybranej wcześniej opcji. Wtedy całkowity zapis rozmów znajduje się na obu urządzeniach.

Podobne wpisy