Tablet do notatek – jaki tablet na uczelnię?
W październiku zaczął się rok akademicki, a więc studenci ruszyli na uczelnię. Zdążyli już przetestować wiele rozwiązań, jeśli chodzi o narzędzia do robienia notatek albo przygotowania na zajęcia: zeszyty, laptopy, telefony… I czasem można by pomyśleć, że przydałoby się coś pośredniego, coś lżejszego, ale funkcjonalnego, co można zmieścić w plecaku i przy okazji nie nadwyrężać kręgosłupa. Właśnie dlatego część studentów zastanawia się nad zakupem tabletu.
Tablet na studia – czy warto?
Obecna technologia pozwala zmieścić wiele funkcji w małym urządzeniu, jakim jest tablet. Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli, które mogą odpowiadać naszym potrzebom. Tablet może mieć zadziwiająco dużą pamięć, więc pomieści potrzeby studenta w jednym miejscu niezależnie od tego, czy zamierza notować, czy grać na zajęciach.
Ponadto teraz wszystkie najpopularniejsze programy do obróbki tekstu (np. pakiet MS Office, Adobe Acrobat, Notion) występują w postaci przystępnych aplikacji, którym niewiele brakuje do ich deskopowych wersji. Umożliwia to korzystanie z plików i edytowanie ich w wygodny sposób, szczególnie jeśli dokupimy do tabletu np. klawiaturę.
Do podstawowej edycji i uczestnictwa w zajęciach tablet powinien wystarczyć. Jeśli zamierzamy np. pisać pracę dyplomową, warto mimo wszystko postawić na laptop lub komputer, gdzie przeszukiwanie plików i pisanie będzie zdecydowanie wygodniejsze.
Jeśli możliwości tabletu są w stanie nam zastąpić to, co normalnie zyskalibyśmy przy laptopie, warto zastanowić się nad jego zakupem, szczególnie jeśli cenimy sobie wygodę w noszeniu i znacznie mniejszy ciężar takiego urządzenia. Ten fakt przydaje się szczególnie wtedy, gdy dużo podróżujemy – nie tylko na uczelnię, ale też prywatnie.
Jak wybrać najlepszy tablet na studia?
Dobry tablet na studia to taki, który spełnia nasze wymagania. Początkowo musimy skupić się na oferowanej pojemności pamięci, bardzo potrzebnej, jeśli będziemy przechowywać dużo plików i zamierzamy pobierać wiele aplikacji. Warto też zwrócić uwagę na wielkość ekranu – im będzie większy, tym lepiej, ale też nie przesadzajmy, skoro szukamy czegoś mniejszego od tradycyjnego laptopa. Na studenckie potrzeby optymalnym rozwiązaniem jest tablet 10 cali.
Istotną kwestią jest również system operacyjny naszego tabletu, zwłaszcza jeśli ma stanowić dodatek do całego „ekosystemu”. Obecnie najpopularniejsze tablety to:
- Samsung Galaxy, Lenovo – operujące na Androidzie i Google’u,
- Huawei – mające system HarmonyOS (nie: Android!) i nie posiadające dostępu do aplikacji Google,
- Apple – operujące na systemie iOS.
Jeśli zależy nam na szybkiej synchronizacji z resztą naszych urządzeń (a zwłaszcza z telefonem i kontami Google), warto rozważyć tablety Samsunga, Lenovo albo iPady od Apple. Chociaż Huaweie mają swoją własną wyszukiwarkę, system mailowy i sklep z aplikacjami, nie są one tak rozwinięte i rozprzestrzenione, żeby z łatwością synchronizować je z innymi sprzętami.
Istnieje możliwość zainstalowania pakietu Google w tablecie Huawei, ale niewykluczone, że producent będzie się na nią uodparniał z kolejnymi aktualizacjami systemu. Właśnie dlatego – mimo wielu zalet – przegrywa z konkurencją, która oprócz oczywistości: dużej pamięci, dobrej grafiki i funkcjonalnemu oprogramowaniu ma również możliwość synchronizacji z Google.
Tablet Samsung Galaxy
Sprzęt Samsunga to jeden z najlepiej sprzedających się produktów technologicznych na świecie, ponieważ cechują się dobrą jakością przy jednoczesnym dość niskim koszcie. Podobnie tablety Samsung Galaxy mogą być odpowiednie dla studentów, którzy nie chcą wydawać za dużo na urządzenie pomocne w zajęciach. Dzięki oprogramowaniu Android i dostępności pakietów Google i MS Office są dobrym rozwiązaniem, a jednocześnie gwarantują dużą pojemność pamięci, przyjemną grafikę i długą żywotność sprzętu.
Różnorodność asortymentu Samsunga oznacza, że można także kupić tablet z rysikiem, który ułatwia korzystanie z urządzenia i zapewnia wygodę podczas pisania po plikach lub robienia odręcznych notatek. Popularnym rozwiązaniem jest tutaj tablet Samsung Galaxy Tab S6 Lite 2024 (lub 2022), który jest dosyć tani, ale wygodny i posiada w zestawie precyzyjny rysik.
Tablet Lenovo
Tablety Lenovo to kolejne budżetowe rozwiązanie dla studentów, którzy szukają wygodnych urządzeń do pracy, ale nie oczekują produktów z najwyższej półki.
Dużym plusem sprzętów Lenovo jest to, że za cenę zwykłego urządzenia Samsung często oferują pełen zestaw: tablet, klawiaturę i rysik (np. Tablet Lenovo Tab P11). Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą wydać dużo podczas zakupów tego typu. Tablet nadal będzie miał bardzo dużo pamięci (nawet 128 GB w najnowszych modelach) oraz przyjazny system operacyjny Android. W zestawie z klawiaturą i rysikiem to sprzęt idealny na zajęcia na uczelni, a w dodatku lekki i prosty w obsłudze.
Tablet Apple – iPad jako tablet na studia
Innym popularnym rozwiązaniem jest sprzęt od Apple, czyli iPady. Są one szczególnie znane wśród osób, które korzystają z innych urządzeń tego producenta, ponieważ „ekosystem Apple” umożliwia bardzo sprawną synchronizację plików pomiędzy poszczególnymi użytkownikami (iPadem, iPhone’em i Macami).
Nie oznacza to jednak, że reszta nie może korzystać z możliwości, jakie oferują sprzęty Apple. Trzeba jednak mieć na względzie, że decydując się na iPada, decydujemy się na inny system operacyjny, który będzie się w naturalny sposób różnić od tego, który jest nam znany. Istnieją przeciwnicy tak Androida, jak i iOS, ale warto się zastanowić, czy nie będzie to dla nas żadną przeszkodą.
IPady również oferują możliwość dokupienia funkcjonalnego etui z klawiaturą oraz rysika – te dwa akcesoria ułatwiają proces sporządzania notatek oraz pracy na wielu plikach.
Warto jedynie pamiętać, że sprzęty Apple są z reguły nieco droższe niż ich konkurencja. Jeśli nie zależy nam koniecznie na logo, oczekiwania studentów mogą spełnić też urządzenia z nieco lżejszej półki cenowej.
Tablet z klawiaturą, etui na tablet. Praktyczne dodatki dla studenta
Wiele tabletów umożliwia dokupienie akcesoriów od producenta, ale nie oznacza to, że trzeba na nich przepłacać. Takie dodatki jak klawiatura czy rysik są dostępne także u innych firm i często stanowią opłacalny, a wciąż funkcjonalny zamiennik dla tych droższych wersji.
Ponadto klawiatury często bywają wbudowane w etui, więc nie dość, że możemy ochronić nasz sprzęt, to jeszcze wygodnie przechowywać klawiaturę, będącą wygodnym dodatkiem dla zapracowanego studenta, który chce szybko skończyć notowanie.
Tablet na uczelnię – czy warto?
Trudno nie zauważyć możliwości, jakie daje korzystanie z tabletu na studiach. Przede wszystkim może on być małym laptopem, czyli zastąpić właściwie wszystkie opcje komputera w wygodnej wersji.
Oczywiście, są takie elementy, które nadal będą bardziej komfortowe na „większym formacie” (chociażby przeszukiwanie stron i archiwów oraz pobieranie plików), ale na codzienne wymagania studentów tablet może zaspokoić wszystkie potrzeby.