Laserowe cięcie blach gwarancją dokładności
Laserowe cięcie blach zyskuje na popularności i stopniowo zastępuje inne formy przycinania metali. Laser sprawdza się bowiem do wykonywania precyzyjnej obróbki w wielu branżach, w których nawet milimetr odchylenia od standardowych wymiarów uniemożliwia używanie gotowego elementu. Ręczna obróbka nigdy nie daje efektów porównywalnych do dokładności wiązki lasera. Dowiedz się więcej o zaletach, które ma cięcie laserowe blach.
1. Laserowe cięcie blach – co to takiego?
2. Dlaczego warto zdecydować się na cięcie laserem?
Elementy wycinane ze stali powinny mieć dokładne wymiary i idealnie obrobione krawędzie, gdyż tylko wtedy pasują do różnych układów, w których pracują. Z tego względu wycinanie laserowe jest coraz częściej stosowane, gdyż pozwala ograniczyć liczbę odpadów z powodu błędów przy cięciu i jednocześnie stworzyć elementy o wymiarach dokładnie takich, jak potrzebuje klient. Dowiedz się więcej o cięciu laserem blach i innych metali.
Laserowe cięcie blach – co to takiego?
Cięcie laserowe jest obecnie popularną metodą obróbki metalu w wielu branżach, gdzie kluczowa jest precyzja, szczególnie przy tworzeniu skomplikowanych wzorów. Proces polega na wykorzystaniu skoncentrowanej wiązki laserowej, która ogrzewa powierzchnię materiału, aż doprowadzi do jego stopienia. Dzięki laserowi powstaje precyzyjne cięcie, gdyż wiązką kieruje komputer. Po zaprogramowaniu w odpowiedni sposób laser wycina określony kształt z zachowaniem jego szerokości, długości lub średnicy. Ponadto może wykonać w nim różne otwory, by w pełni dopasować element w określonym celu. Co ważne, cięcie blach laserem nie powoduje zmiany właściwości chemicznych i fizycznych obrabianego materiału, gdyż nagrzewanie ciętej powierzchni nie ma znaczenia dla ostatecznych właściwości gotowego elementu.
Dlaczego warto zdecydować się na cięcie laserem?
Cięcie laserem można wykorzystać w wielu gałęziach przemysłu. Dzieje się tak, gdyż cięcie laserem Bielsko Biała pozwala pracować zarówno na stali nierdzewnej, jak i stali węglowej i innego typu. Laser może wycinać zarówno bardzo małe elementy, jak i większe części w zależności od potrzeb. Ponadto z pomocą lasera można ciąć rury i profile. Co więcej, wiązka lasera minimalizuje ryzyko związane z odkształceniem przedmiotu, który podlega obróbce. Dzięki temu opracowywany element jest dokładnie wykonany zarówno, gdy jest wycinany z większego arkusza blachy, jak i w przypadku, gdy dokonuje się obróbki wykonanego wcześniej elementu.
Laser wykorzystywany w obróbce metali sprawdza się zarówno w przemyśle lekkim, jak i ciężkim. Wiązka dobrze radzi sobie nawet z grubymi arkuszami blachy, dlatego nie ma potrzeby sięgania po inne metody cięcia w bardziej wymagających projektach. Dodatkowo w przypadku cięcia laserowego możliwe jest zachowanie wysokiego stopnia powtarzalności. Dzięki tej metodzie obróbki można wykonać dużą serię elementów o jednakowym kształcie, wymiarze i jakości wykończenia krawędzi. Jednakowe elementy mogą posłużyć podczas wymiany zużytych części i konserwacji, które są niezbędne, by park maszynowy zachował ciągłość pracy.
Cięcie laserowe ma także ważne zalety w kwestii dokładności wykończenia krawędzi. Po zastosowaniu lasera krawędzie są idealnie równe i gładkie, gdyż nie pojawiają się na nich nierówności. Dzięki temu element wycięty laserem może pracować nawet z delikatnymi materiałami, ponieważ nie postawi na ich powierzchni zarysowań i innych uszkodzeń mechanicznych. Ma to ogromne znaczenie w przypadku przemysłu włókienniczego, czy też papierniczego.