Minimalizm cyfrowy – jak odzyskać kontrolę nad swoim czasem online?

Wszechobecna technologia, mimo ułatwiania życia, rodzi także pewne problemy. Jednym z nich jest zanik koncentracji, ogólne rozproszenie uwagi. Coraz częściej nagłaśniane są problemy związane ze zwykłym wykonywaniem czynności dnia codziennego, zresztą nie bez powodu. Dlaczego więc pragniemy przedstawić, w jaki sposób wskoczyć w nowy trend: minimalizm cyfrowy.

Czym jest minimalizm cyfrowy?

Ma on przede wszystkim na celu ograniczenie nadmiaru informacji i technologii w życiu. Przykuwający coraz większą uwagę „detoks” pomaga przede wszystkim w odzyskaniu kontroli, zwiększeniu uważności i produktywności. Jeśli więc bóle głowy stały się codziennością, a mgła mózgowa powraca coraz częściej, proponujemy łatwe i przyjemne rozwiązania tego problemu.

Jakie są objawy cyfrowego przesytu?

Zacznijmy od tego, jakie są objawy możliwe przesytu cyfrowego. Nikogo nie zdziwi, że przede wszystkim jest to nadmierne scrollowanie social mediów. Ciągłe powiadomienia i wpatrywanie w ekran powodują rozproszenie, problemy z sennością, a także ogólny brak codziennej, zwyczajnej ruchliwości, co prowadzi do nadwagi. Ciało próbuje dawać nam znaki, generując uczucie zmęczenia i frustracji.

Kobieta patrząca w telefon na ulicy, autor: Surprising_Media / pixabay.com

Praktyczne sposoby na minimalizm cyfrowy

Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, przedstawiamy kilka propozycji, jak to zrobić:

  • Określ limity czasowe dla aplikacji: warto zapisać sobie gdzieś, jaką maksymalną ilość czasu mamy zamiar poświęcić na spędzenie czasu przed ekranem. Sprawdzonym sposobem jest np. ustawianie powiadomień w telefonie.
  • Usuń niepotrzebne powiadomienia: jeśli wiesz, że dana aplikacja nie jest niezbędna, a widząc powiadomienie i tak w nią wchodzisz, usuń jej powiadomienia.
  • Planuj świadome przerwy od ekranu: zaplanuj na ten czas jakąś pochłaniającą czynność, która wymaga pełnej uwagi i koncentracji.
  • Ustal „offline’owe” godziny w ciągu dnia: jeśli jest to ciężkie, najlepiej zrobić to wieczorem, np. popularną praktyką jest czytanie książki pół godziny przed snem lub przeglądanie gazety do śniadania, żeby nie było styczności z ekranem.
Nagromadzenie elektroniki wokół nas, autor: kieutruongphoto

Twoje korzyści z minimalizmu cyfrowego

Największą korzyścią jest tutaj przede wszystkim więcej czasu na priorytety. Spędzając tak wiele czasu online, nasze życie zamienia się w niemały chaos, bagatelizujemy wręcz najważniejsze jego aspekty. Ponadto po pewnym czasie odnotowalne stanie się polepszenie skupienia, koncentracji, a nawet pamięci. Poprowadzi to więc finalnie do lepszego samopoczucia, a także satysfakcji z odzyskanej kontroli nad własnym czasem.

Podobne wpisy