Powrót na uczelnię – jak wybrać laptopa na studia?
Wybór laptopa na studia może być sporym wyzwaniem, ale kierując się kilkoma kluczowymi kryteriami, łatwiej będzie znaleźć sprzęt, który spełni wszystkie potrzeby, zarówno te związane z uczelnią, jak i osobistym użytkowaniem. Wybór laptopa na studia zależy w dużej mierze od specyfiki kierunku i wymagań związanych z używanym oprogramowaniem. Przyjrzyjmy się, jakie laptopy najlepiej sprawdzą się w zależności od rodzaju podejmowanych studiów.
Kierunki techniczne, inżynierskie i informatyczne
Studenci kierunków technicznych, informatycznych oraz inżynierskich często korzystają z zaawansowanego oprogramowania, które wymaga dużej mocy obliczeniowej oraz wydajności graficznej. Oto kluczowe cechy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze laptopa.
Mocny procesor
W przypadku takich kierunków studiów, jak informatyka czy grafika komputerowej, wydajny procesor to podstawa. Warto wybrać procesor Intel Core i7 lub AMD Ryzen 7, ale w przypadku jeszcze większych wymagań warto rozważyć Intel Core i9 lub Ryzen 9.
Pamięć RAM
Przy wymagających zadaniach, takich jak programowanie, symulacje komputerowe lub obróbka grafiki, minimum 16 GB RAM to optymalny wybór. Taka ilość pamięci operacyjnej umożliwi płynną pracę wielu aplikacji jednocześnie, a także przetwarzanie dużych plików i danych. Przy bardziej intensywnym korzystaniu warto pomyśleć o 32 GB RAM.
Karta graficzna
Kierunki ścisłe bardzo często wiążą się z korzystaniem ze specjalistycznych programów, takich jak SolidWorks, Adobe Premiere Pro, MATLAB lub narzędzi do modelowania 3D. Przyda się dedykowana karta graficzna (np. NVIDIA GTX/RTX lub AMD Radeon RX), która pozwoli na lepsze przetwarzanie obrazu i pracę w bardziej komfortowych kierunkach. Przeciętne karty graficzne zwykle nie wystarczają do realizacji takich zadań.
Duża pojemność dysku SSD
Do przechowywania dużej ilości danych (projekty, modele 3D, oprogramowanie) warto wybrać laptopa z dyskiem SSD o pojemności minimum 512 GB. Duża pojemność dysku SSD nie tylko przyspieszy pracę systemu, ale i skróci czas ładowania włączanych aplikacji.
Specyfika ekranu
Ekran Full HD (1920×1080) to minimum, jakie powinien posiadać laptop ścisłowca, ale dla wygody pracy z projektami graficznymi lub programowaniem warto rozważyć ekran o wyższej rozdzielczości (np. 2560×1440 lub 4K).
Moc baterii
Mocne podzespoły bardzo szybko pochłaniają energię z komputera, dlatego warto szukać laptopów z baterią pozwalającą na minimum 4-6 godzin pracy, szczególnie jeśli planujemy mobilne korzystanie z urządzenia, np. w czasie podróży, gdzie podłączenie ładowarki nie zawsze będzie możliwe.
Kierunki humanistyczne
Studenci kierunków humanistycznych zazwyczaj potrzebują lekkiego, mobilnego laptopa, który sprawdzi się podczas codziennych zadań, takich jak pisanie prac, przygotowywanie prezentacji, analizowanie danych czy zwyczajne korzystanie z internetu. Przy wyborze laptopa na takie studia zwróć uwagę na poniższe kwestie.
Przeciętny procesor
Intel Core i3/i5 lub AMD Ryzen 3/5 powinny w zupełności wystarczyć, jeśli głównymi zadaniami będzie pisanie prac i notatek, przeglądanie internetu i tworzenie prezentacji. Można zainwestować w Intel Core i7 lub Ryzen 7, jeśli zależy nam na wielozadaniowości.
Nieduży RAM
8 GB RAM to dobre rozwiązanie do codziennych zadań. Jednak jeśli zależy nam na pracy z kilkoma aplikacjami naraz, warto wybrać 16 GB RAM.
Wielkość dysku SSD
Do codziennej pracy wystarczy 256 GB SSD, ale 512 GB będzie lepsze, jeśli chcemy przechowywać większe ilości plików, takie jak zdjęcia, prezentacje czy dokumenty PDF.
Ważna rola wagi sprzętu
Wygoda i mobilność jest bardzo ważna w codziennej pracy ze sprzętem, dlatego warto wybierać lekkie laptopy ważące 1-1,5 kg. Im cieńszy i lżejszy laptop, tym jego łatwiejsze przenoszenie i codzienne funkcjonowanie.
Wielkość ekranu
Wielkość ekranu zależy od osobistych preferencji, ale 13-14 cali to najczęstszy i najlepszy wybór. Taki ekran jest wystarczająco duży do wygodnego czytania i pisania, a jednocześnie na tyle kompaktowy, by laptop pozostał mobilny i zmieścił się do naszej torby lub plecaka.