22 mar 2019

Projekt "Safe in Danger" - SITECH Sp. z o.o. pomaga uczniom zrealizować projekt

Nazwa „Safe in Danger” pochodzi z języka angielskiego i oznacza „Bezpieczeństwo w niebezpieczeństwie”. Nadzór nad projektem i przygotowanie licealistek przeprowadził Andrzej Świerczyński, Kierownik Bezpieczeństwa Zakładu z firmy SITECH Sp. z o.o.

W Szkole Podstawowej nr 3 w Polkowicach przeprowadzono dziś próbny atak terrorystyczny i ewakuację szkoły. Była to widowiskowa część projektu uczennic Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy, którym pomogła Komenda Powiatowa Policji w Polkowicach. Biorą one udział w ogólnopolskiej olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”. Zachowanie się uczniów podczas ataków terrorystycznych czy podłożenia bomby stało się tematem projektu społecznego.

W szkole, w której zorganizowano próbny atak, licealistki przeprowadziły wcześniej prelekcje w klasach  VI-VIII na temat zachowania się w sytuacji zagrażającej życiu. Pokazywały, że społecznym problemem jest niewiedza na temat ataków terrorystycznych i zachowań z nimi związanych. Większość osób, a zwłaszcza dzieci nie wiedzą, jak należy postępować podczas zamachu.

– Chcemy przekazać ludziom jak największa ilość przydatnych informacji odnośnie napadów i pomocy osobom poszkodowanym. Dzięki temu można uniknąć wielu tragedii młodych ludzi i ich rodzin. Naszym celem jest kształcenie społeczeństwa oraz poszerzanie ich wiedzy – mówią uczestniczki projektu.

Projekt „Safe In Danger” zajmuje się edukowaniem i poszerzaniem wiedzy młodych ludzi. Polkowiczanki organizują prelekcje na temat różnych form terroryzmu m.in. wtargnięcie napastnika na teren szkoły, galerii handlowej lub dużego zgromadzenia ludzi oraz podłożenia bomby i skutków takich zachowań jakimi jest pierwsza pomoc osobom poszkodowanym.

–  Ponadto wykonałyśmy ćwiczenia dotyczące pierwszej pomocy, bandażowania i opatrywania ran, a także wskażemy jak pomóc osobom poszkodowanym, nie zawsze profesjonalnymi rzeczami, lecz takimi, które mamy pod ręką – wyjaśniają.

Beneficjentami projektu są nauczyciele i uczniowie SP 3 m. in. 6, 7 i 8 klasy podstawówki. Licealistki planują jeszcze odwiedzić kolejne grupy w czterech innych szkołach nie tylko w Polkowicach, lecz także w Lubinie.

Nadzór nad projektem i przygotowanie licealistek przeprowadził Andrzej Świerczyński, Kierownik Bezpieczeństwa Zakładu z firmy SITECH Sp. z o.o. „Kierując się wartościami koncernu Volkswagen przejmujemy jako firma również odpowiedzialność za środowisko i społeczeństwo. To ważny aspekt w kształtowaniu kultury przedsiębiorstwa.” - podkreśla Andrzej Świerczyński. Uczestnicy projektu są bardzo zadowoleni z efektów, jakie przyniosły ich prelekcje i ćwiczenia praktyczne. Planują w dalszym ciągu edukować polkowickich uczniów.

Projekt "Safe in Danger" - SITECH Sp. z o.o. pomaga uczniom zrealizować projekt