Telefon dla seniora – na co zwrócić uwagę?
Współcześnie nie wyobrażamy sobie życia bez telefonu. Przydaje się on również seniorom. Pozwala na codzienną komunikację z najbliższymi i na pilny kontakt, na przykład w przypadku konieczności wezwania pomocy. Starsze osoby bardzo często nie oczekują smartfonów z najnowszymi funkcjami, a sprzętu, który zapewni im bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Jak zatem wybrać telefon dla seniora? W tym artykule podpowiemy Ci, w jaki sposób to zrobić i na co warto zwracać szczególną uwagę.
Czytelny wyświetlacz
Starsze osoby bardzo często miewają problemy ze wzrokiem. Telefon z dużym wyświetlaczem zdecydowanie polepsza im komfort użytkowania sprzętu. Oprócz wielkości wyświetlacza, istotna jest także jego czytelność. Bardzo ważne jest to, żeby czcionki były prezentowane na nim w przejrzysty sposób, aby istniała opcja ich powiększenia, nawet do znacznych rozmiarów. Wyświetlacz powinien mieć też wysoki kontrast, ułatwiający użytkowanie telefonu w każdych warunkach oświetleniowych, ale jednocześnie nie obciążąjący wzroku.
Duża klawiatura
To najistotniejszy element telefonu dla seniora. Ze względu na częste pogorszenie zdolności manualnych u starszych osób, urządzenie powinno posiadać dużą, fizyczną klawiaturę z oddzielnie umieszczonymi przyciskami i wyraźnie oznaczonymi na nich cyframi i literami. Taka budowa sprzętu umożliwia swobodne użytkowanie i nie powoduje problemów z wybieraniem numerów, czy wysyłaniem wiadomości SMS.
Przycisk SOS
Warto zwrócić uwagę na to, czy telefon dla starszej osoby posiada przycisk SOS. Może on niekiedy okazać się nieocenionym wsparciem. Taka funkcja pozwala na bezpośrednie połączenie się z numerem przypisanym pod klawisz lub wysłaniem do niego wiadomości tekstowej z prośbą o udzielenie pomocy.
Wytrzymała
Starsze osoby bardzo często zapominają o tym, aby podłączyć telefon do ładowania. Warto zatem zwracać uwagę na pojemność baterii w urządzeniu. Im jest ona wyższa, tym ładowanie będzie się odbywać rzadziej i będzie mniejsze ryzyko, że telefon rozładuje się w najpilniejszym momencie. Ciekawym rozwiązaniem w przypadku aparatu telefonicznego dla seniora jest podstawka ładująca. Umieszczony w niej telefon jest cały czas ładowany i tym sposobem zawsze gotowy do użycia. Poza tym dla starszej osoby może być to praktyczniejsze rozwiązanie niż podłączanie klasycznej ładowarki. Dodatkowo nawyk odkładania telefonu na podstawkę daje pewność, że urządzenie znajduje się zawsze w jednym, określonym miejscu i w przypadku połączeń przychodzących unika się nerwowych poszukiwań telefonu.
Porządny głośnik
Im starszy człowiek, tym większe ryzyko pogorszenia się jego słuchu. Z tego powodu seniorowi przyda się telefon, który będzie posiadał solidny głośnik. Powinien on zapewniać wyraźne i donośne dźwięki, zarówno podczas połączeń, jak i w przypadku dzwonka. Współcześnie można znaleźć też telefony, które są kompatybilne z aparatami słuchowymi i istnieje możliwość ich sparowania.