Okrągłe logo Chatu GPT, na tle abstrakcyjnego niebieskiego wzoru.

Dowiedz się jak sprawić, by Chat GPT lepiej współpracował

Jeśli chcesz, aby Chat GPT tworzył treści bardziej dostosowane do Twoich potrzeb i osiągać je szybciej, to idealnie trafiłeś. W poniższym artykule, na podstawie swoich doświadczeń z chatbotem, opowiem o jego funkcji pamięci i nauce pisania promptów. Są to dwie rzeczy, które mogą Tobie pomóc.

Garść porad, jak pisać dobre prompty

Angielskie prompt to dosłownie podpowiedź. W tym kontekście słowo prompt oznacza jednak polecenie, które wpisujemy do Chata GPT. To każda pojedyncza wiadomość wysłana do sztucznej inteligencji, w której prosimy, by dla nas wykonała jakąś listę lub wygenerowała grafikę, poszukała informacji na interesujący nas temat lub opracowała plan działania.

Dlaczego to ważne, co i jak wpisujemy do chata? Kiedy zapytamy się go np. o to „Napisz dla mnie plan wydarzeń w lekturze Illiada„, na pewno jakoś wykona to zadanie. Jeśli jednak chcemy, aby stworzył coś dla nas naprawdę satysfakcjonującego, powinniśmy inaczej sformułować tę prośbę.

Laptop, a na nim włączona strona główna Chatu GPT z napisem "Introducing ChatGPT".
Wpisywanie dobrych promptów pozwala nam na zaoszczędzeniu czasu i otrzymaniu bardziej jakościowego rezultatu. Źródło: pexels.com, Beyzaa Yurtkuran

Można tutaj zastosować niektóre z tych zasad:

  • Określ cel i kontekst. Jeśli ktoś jest nauczycielem, który właśnie przedstawia na lekcjach to antyczne dzieło, może np. napisać „Napisz dla mnie uproszczony plan wydarzeń w lekturze Illiada, bym mógł zaprezentować go swoim uczniom w szkole podstawowej”.
  • Zawrzyj interesujące Cię konkrety. Kontynuując podany wyżej przykład, można podać informację, że „Chcę, aby była tam streszczona treść książki w maksymalnie dziesięciu punktach, z których każdy ma nie przekraczać dwóch zdań.”
  • Wskaż na interesujący Cię styl wypowiedzi lub grafiki. Chociaż AI często może na podstawie celu lub Twojego sposobu pisania stwierdzić, w jakim kluczu ma być coś wygenerowane, to nie zawsze i powiedzenie np. „Chcę, aby stworzona przez Ciebie grafika była w stylu steampunkowym” lub „Możesz użyć kilku kolokwializmów, aby ułatwić odbiór utworu dla dzieci, ale staraj się generalnie raczej trzymać poprawnej polszczyzny”.

Warto to wszystko robić, aby przyśpieszyć i ułatwić sobie pracę. Mimo to, jak najbardziej można też po prostu działać na bieżąco. Wtedy piszemy po kolejnych odpowiedziach modelowi językowemu, jakiego rodzaju poprawki ma nanieść. Można też zwyczajnie kliknąć, by Chat spróbował ponownie wygenerować odpowiedź i wybrać tą, która nam się bardziej spodoba.

Pamięć Chatu GPT i jak ją wykorzystać

Mówi się o tej technologii, że jest siecią neuronową. Oznacza to, że nie działa jak klasyczna sztuczna inteligencja, tylko uczy się na podstawie dostarczanych mu danych. Co ciekawe, nie odnosi się to jedynie do zewnętrznych internetowych źródeł, ale również korzystającego z niego użytkownika.

Centralny układ nerwowy, czyli mózg, przedstawiony za pomocą kolorowych, splecionych sznurków.
Współczesne AI działa trochę jak ludzki mózg. Oczywiście to ogromne uproszczenie, ale uczy się w podobny sposób. Źródło: pexels.com, Google DeepMind

Chat GPT może spontanicznie zapamiętywać informacje o nas, dzięki czemu będzie lepiej odpowiadał na nasze prompty. Wyświetli się nam wtedy informacja, że pamięć AI została zaktualizowana. Oczywiście możemy zarządzać jego pamięcią, gdy wejdziemy w Ustawienia i usunąć informacje, których nie chcemy, aby były tam przechowywane.

To też może być bardzo przydatne. Sztuczna inteligencja odpowiadając na jakieś pytania może uwzględnić nasze osobiste wymagania. Gdy poprosimy ją o podanie przepisu na jajecznicę, a jednocześnie wie on, że jesteśmy uczuleni na gluten, to nie będzie nam podawać takich, w których ten alergen występuje. Co istotniejsze może jednak, może też zapamiętać nasze preferencje jego stylu odpowiedzi. Ja np. poprosiłem go, by podawał zawsze źródła, gdy pytam się go o naukowe tematy.

Czasami Chat GPT może jednak nie zrozumieć, że chcemy, by coś zapamiętał. Wtedy po prostu najlepiej wprost napisać, że chcemy, by zapamiętał o nas informację X. Zauważyłem też, że formułowanie wypowiedzi w pierwszej osobie temu sprzyja.

Podsumowanie – dwie ważne sprawy

Umiejętne pisanie promptów i budowanie osobistej biblioteki Chatu może wspomóc nasz proces twórczy, research czy cokolwiek, w co jesteśmy zaangażowani. Warto pamiętać o tych sprawach. Zachęcam też Ciebie czytelniku, byś sam popróbował napisać parę promptów lepszych i gorszych w osobnych czatach i porównał jakie wyniki uzyskasz. To może najbardziej uwidocznić, jak potężnym narzędziem jest odpowiednie tworzenie poleceń.

Podobne wpisy