Kiedy można przenieść numer do innej sieci

Kiedy można przenieść numer do innej sieci

Wśród niektórych osób wciąż pokutuje przekonanie, że przeniesienie numeru do innej sieci jest niezwykle trudne i obwarowane licznymi warunkami oraz dodatkowymi opłatami. Cóż, możemy uspokoić: to mit. W praktyce to bardzo szybki i prosty proces, który zazwyczaj w pełni bierze na siebie nowy operator. Trzeba jednak wiedzieć, kiedy najlepiej dokonać takiego przejścia, by zbędnych formalności i ewentualnych przeszkód było jak najmniej!

Przeniesienie numeru w abonamencie

Najwięcej pytań zwykle dotyczy przenoszenia numeru w ramach abonamentu. W tym przypadku faktycznie są pewne ograniczenia, które wynikają z treści podpisanej umowy. Co jednak istotne, umowa umowie nierówna. Zawsze trzeba dokładnie odnieść się do treści konkretnego dokumentu. Zdarzają się też sporadycznie sytuacje wyjątkowe. Jeśli nie masz przy tym pewności, zawsze lepiej dopytać się o szczegóły w salonie wybranego operatora.

Generalnie jednak istnieją trzy standardowe możliwości przenoszenia numeru telefonu do innej sieci:

  1. po upływie okresu promocji – kończy się wtedy tzw. okres zastrzeżony, w którym przeniesienie numeru do innego operatora faktycznie wiąże się z dodatkowymi kosztami (tj. karą za wcześniejsze zerwanie warunków umowy). Co ważne, to data, którą wyznacza pierwotny operator, a na którą klient zgodził się, podpisując umowę. Gdy termin upłynie, można spokojnie myśleć o bezpłatnym przejściu do konkurencji. Tego typu opcja najczęściej odnosi się do umów terminowych (zawartych na określony czas);
  2. zgodnie z okresem wypowiedzenia umowy – jego długość także zależy od konkretnego operatora. Po upłynięciu możliwe jest bezproblemowe przeniesienie numeru. Ta ewentualność najczęściej dotyczy umów na czas nieokreślony;
  3. w dowolnym momencie, bez zachowania okresu wypowiedzenia – jak łatwo wnioskować po opcjach opisanych wyżej, w tym przypadku zazwyczaj trzeba się liczyć z opłaceniem kary, choć tak – taka możliwość zawsze istnieje.

A co, jeśli ma się pewność co do chęci przeniesienia numeru na długo przed końcem umowy? Nie ma problemu – przykładowo w Play można zdecydować się na taki krok nawet 6 miesięcy przed zakończeniem współpracy z poprzednim operatorem (w różnych sieciach ten okres może się różnić). Na ten czas otrzymuje się tzw. numer tymczasowy, a wraz z nim kartę SIM, na którą  w odpowiednim momencie przeniesiony zostanie docelowy numer. W tym czasie oczywiście nie trzeba ponosić podwójnych kosztów – do czasu przeniesienia numeru za abonament w Play nic się nie płaci.

Przeniesienie numeru MIX
Przeniesienie numeru MIX

Przeniesienie numeru MIX

Jeśli chodzi o oferty MIX, przez operatorów zwykle są one traktowane tak samo, jak te abonamentowe. Oznacza to, że zastosowanie także mają tu opcje opisane wyżej.

Przeniesienie numeru na kartę

Przenosząc numer na kartę, wszystko zależy od tego, z jakiej oferty korzystasz. Generalnie jednak zakłada się, że w takich sytuacjach nie obowiązuje okres wypowiedzenia. Można przenieść się do innego operatora w dowolnym momencie, wybierając pasującą sobie datę.

Warto pamiętać, że niewykorzystane środki z konta u poprzedniego operatora nie będą przeniesione do nowego. Stąd też poleca się dobrze rozplanować termin przenosin – tak, by móc na spokojnie wydać wszystkie zainwestowane wcześniej pieniądze.

Przeniesienie numeru – ważne informacje
Przeniesienie numeru – ważne informacje

Przeniesienie numeru – ważne informacje

Termin to jednak nie jest jedyna kwestia, o której trzeba pamiętać, decydując się na przeniesienie numeru do innej sieci. Co jeszcze warto mieć na uwadze?

  • W przypadku sieci Play wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w salonie, na stronie www, telefonicznie lub u Doradcy Biznesowego. Później już wszystkim zajmą się eksperci, niwelując konieczność Twojego osobistego kontaktowania się w tej sprawie z poprzednim operatorem.
  • Cały proces jest bezpłatny, jeśli oczywiście przeprowadzony zostanie w odpowiednim, wolnym od opłat, terminie. Co jednak istotne, ewentualne płatności, tj. kary, dotyczą tylko rozliczeń z poprzednią siecią. Play za przeniesienie nie pobiera żadnych opłat.
  • Jeśli zatem cały proces przekazywany jest w ręce Play, skąd wiadomo, że do przeniesienia numeru już doszło? Otóż  nowy użytkownik jest informowany za pomocą SMS-a (lub także mailowo) o dacie przeniesienia. Co więcej, na stronie www można w każdej chwili samodzielnie sprawdzić status procesu.
  • Należy pamiętać, że dane wpisane we wniosku o przeniesienie numeru muszą być identyczne z tymi, które podane były u wcześniejszego operatora. Numer musi zaś być aktywny i zarejestrowany konkretnie na Ciebie.
  • Przy okazji przenoszenia numeru chcesz zmienić nie tylko sieć, lecz także jego właściciela? Oczywiście to możliwe. Najlepiej, by w takim przypadku zarówno przyszły, jak i poprzedni właściciel numeru, wspólnie udali się do salonu nowego operatora. Konieczne jest bowiem podpisanie określonych dokumentów przez każdą ze stron – i tyle! Prościej chyba naprawdę się nie da.

Podobne wpisy